Algavre

Algarve – wiadomości praktyczne

Początkiem roku udało się zorganizować bardzo spontaniczną wycieczkę na południe Portugalii – Algarve.

Jak doleciałyśmy na południe Portugalii?

Jedynym komercyjnym lotniskiem na południu Portugalii jest lotnisko Faro (FAO). Z Polski połączenia lotnicze do Faro są dostępne głównie w sezonie letnim i niestety tylko z niektórych miast takich jak Warszawa czy Wrocław. Jednak możecie znaleźć super okazję z lotniska w Berlinie. Nam udało się kupić bilet za 10€ w dwie strony (!). To był zdecydowanie mój najtańszy kupiony bilet lotniczy w całej mojej dotychczasowej historii. Możecie również kupić lot do Lizbony i Porto i już na miejscu przedostać się na południe Portugalii samolotem, autobusem czy wynajętym samochodem. Bo wiecie, naprawdę warto!

Jak poruszać się po regionie Algavre?

Z naszego doświadczenia, wypożyczenie samochodu to świetny i właściwie chyba najlepszy pomysł na zwiedzanie tego regionu. 

Koszty wynajęcia samochodu nie są wyższe niż w Polsce.

Drogi są szeroki i naprawdę bardzo dobrej jakości. Za niektóre odcinki autostrady będziecie musieli zapłacić. Jednak zamiast tradycyjnych bramek, gdzie tradycyjnie pobierana jest opłata, w większości przypadków na autostradach zainstalowane są elektryczne systemy poboru opłat, które wykrywają specjalne urządzenie na naszym samochodzie i naliczają opłaty za konkretny odcinek automatycznie. Takie urządzenie możecie wypożyczyć również w wypożyczalni samochodów. Za wypożyczenie takiego urządzenia zapłaciliśmy 2€ za dzień.

Pamiętajcie tylko o przeczytaniu dokładnie oferty, jaką oferuje Wam wypożyczalnia. Zwróćcie uwagę szczególnie na: potencjalne ograniczenie kilometrowe, brak pełnego ubezpieczenia, dodatkowa opłata w przypadku płatnością kartą debetową, a nie kredytową.

Nocleg

Spośród wielu dostępnych noclegów wybrałyśmy apartament na portalu Airbnb. Gospodarz apartamentu, Jose, okazał się przemiłą i bardzo sympatyczną osobą. Dostałyśmy od niego wiele cennych wskazówek na kolejne dni.

Widok z apartamentu był naprawdę oszałamiający… Widok wschodu słońca nad oceanem, to była bajka! Apartament był czysty, dobrze wyposażony. Koszt apartamentu w niskim sezonie (w naszym przypadku był to koniec stycznia) to 200 złotych za dzień. Jednak cena w wysokim sezonie (w lipcu i w sierpniu) może być nawet trzykrotnie wyższa.

Ważna wskazówka – nie rezerwujcie noclegu w Faro, bo z tego miasta będziecie mieli dość daleko do najważniejszych i najpiękniejszych miejsc regionu Algavre. Z mojego punktu widzenia, logistycznie najlepiej zatrzymać się w okolicy  miast Portimao czy Lagos.

Do samego oceanu miałyśmy dosłownie 3 minuty. Można cieszyć się pięknym zachodem słońca przy najlepszym winie Vinho Verde. No właśnie, znacie to wino? To pyszne, świeże i lekko gazowane wino. Ceny butelki w sklepie zaczyna się już od 2€.

Ceny

Uważam, że Portugalia jest nawet momentami tańsza niż Polska. W kolejnych postach będę próbowała Wam pokazać ile tak naprawdę zapłaciliśmy za kolejne atrakcje czy obiad w restauracji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.